איך בני נוער משתמשים בטכנולוגיה בחיי החברה שלהם

איך בני נוער משתמשים בטכנולוגיה בחיי החברה שלהםזה לא סוד שחיי החברה של הצעירים בימינו לא דומים כלל למה שהיה בעבר. בעוד שרק לפני קצת יותר מעשור בני הנוער היו מסתובבים יחד, יוצאים לטיולים ומשחקים, כיום חלק ניכר מהפעילות של בני הנוער נעשית באמצעות הרשת. הטכנולוגיה בכלל ורשת האינטרנט או ליתר דיוק הרשתות החברתיות מספקות תחליפים לא פחות מעניינים גם לחיי החברה, ונדמה שכיום חיי החברה האמיתיים נמצאים דווקא שם. בעוד שהמבוגרים עדיין משתמשים ברשתות כמו פייסבוק או טוויטר, הצעירים מחזיקים ברשתות חברתיות דינמיות יותר כמו טיקטוק ואינסטרגם, ושם הם מבלים שעות רבות במהלך היום. בנוסף, בעוד שאצל המבוגרים משמשות הרשתות החברתיות עבור שעות הפנאי או לצרכים עסקיים וכדומה, הצעירים הפכו אותן לחלק בלתי נפרד מן החיים שלהם, כאשר מספר העוקבים הפך להיות מדד עבור הצלחה חברתית, ומשהו שיכול להשפיע על מצב רוחו ומצבו החברתית של הילד או בן הנוער בצורה משמעותית.

 

האם מדובר על תופעה חיובית או שלילית?

כאשר באים לנתח את התופעה של השימוש ההולך וגובר ברשתות החברתיות ובטכנולוגיה בחיי החברה של הצעירים בימינו, ניתן לגשת לנושא בשני גישות שונות. גישה אחת גורסת כי מדובר תופעה מסוכנת אשר טומנת בחיבה לא מעט סכנות שאורבות במרחבי הרשת והרשתות החברתיות לבני הנוער כמו אלימות מינית, אלימות מילולית, פדופיליה ועוד. ולכן, לפי הגישה הזאת יש להילחם כמה שאפשר ולנסות לגרום לילדים שלנו להשתמש כמה שפחות באמצעיים הטכנולוגיים השונים. לעומת זאת, הגישה השנייה גורסת כי הטכנולוגיה היא עובדה קיימת שכבר לא ניתן להתעלם מקיומה ויש לקבלה ולהשתמש בה תוך כדי שמירה על ההגנות הנדרשות והסברה לדור הצעיר בדבר הסכנות הטמונות בשימוש באינטרנט בכלל וברשתות החברתיות בפרט.

 

מגמת השימוש בטכנולוגיה אצל בני הנוער

אין ספק שבשנים הקרובות נראה את התקדמות מגמת הגידול בשימוש אצל בני הנוער באמצעיים טכנולוגיים שונים. הטכנולוגיה מתקדמת כל העת ובעתיד היא תקיף אותנו מכל עבר, כך שכמעט כל פעולה יומיומית רגילה תבוצע באמצעיים טכנולוגיים. ולכן קל יותר להתחבר אל הגישה הגורסת כי יש להתמודד עם סכנות הרשת והטכנולוגיה בצורה חכמה ומושכלת בכדי להיות ערוכים גם לעתיד. כאשר החינוך לשימוש נכון באמצעיים הטכנולוגיים מתחיל בגיל צעיר ונעשית הסברה נכונה עבור בני הנוער גם בנושאים כמו זמני השימוש וגבולות עצמיים, ישנה אפשרות להניח את הצעד הראשון עבור ההתמודדות עם התגברות הבעיות והסכנות הכרוכות בשימוש באמצעיים הטכנולוגיים בעתיד הקרוב והרחוק.

 

איך בני נוער משתמשים בטכנולוגיה בחיי החברה שלהם